slide

Dragi parinti,

Următoarele informații au fost compilate pentru a permite noilor părinți sa dobandeasca o imagine de ansamblu asupra gradinitei noastre.

Desi, majoritatea aspectelor legate de derularea activitatilor zilnice precum si cele individuale, specifice fiecarui copil, vor fi discutate cu dumneavoastra personal, suntem siguri că veți găsi aceste informatii utile.

Noi credem într-o abordare flexibilă, de aceea vom încerca sa ne adaptam cerintelor dumneavoastră personale, sprijinind participarea si integrarea copilului dumneavoastră in cadrul gradinitei.

Suntem o institutie de invatamant prescolar particulara oferind un program educational bilingv, cele doua limbi oficiale ale gradinitei fiind limba engleza/germana si limba romana.

Personalul didactic foloseste in mod selectiv limba engleza/germana, respectiv limba romana, astfel incat atat predarea elementelor parte a curiculei prescolare, cat si interactiunea dintre copii si educatori in afara orelor de clasa au loc in ambele limbi, intr-o pondere egala.

Gradinita Giminni are o baza legala solida, dobandita in mod organic in urma celor aproape 10 ani de existenta. Functionam in temeiul autorizatiei de incredere C.N.E.A.I.P., aprobata de Ministerul Eductiei si Invatamantului, prin decizia ISJ Timis, nr.97 din 02/03/2005 si al acreditarii nr. 4348 din data de 12.06.2009, incepand cu anul scolar 2009-2010.

Inscrieri Gradinita particulara Giminni Timisoara

Se fac inscrieri pentru copii incepand cu varsta de 2 ani, activitatile desfasurandu-se intr-un spatiu modern care satisface toate exigentele.

Programul de functionare al Gradinitei particulare Giminni Timisoara

Institutia functioneaza in regim de program normal intre orele 08.00 - 14.00 si program prelungit intre orele 08.00 - 18.00.

La programul normal se ofera micul dejun la ora 09.00, o gustare la ora 11.00 si pranzul la ora 12.00 iar la program prelungit se adauga o gustare la ora 16.00.

Amenajarile Gradinitei particulare Giminni Timisoara

Spatiul in care functionam este o cladire pe 3 nivele cu o suprafata totala de 480 m2 prevazuta cu instalatie proprie pe gaz. Peretii sunt zugraviti in diferite culori iar pe jos este parchet laminat acoperit cu covoare viu colorate si gresie marmorata.

Spatiul nostru - o scurta descriere:

Parter

Parterul casei il constituie intrarea in institutie, biroul Directorului, spatiu destinat primirii copiilor si spatiul pentru calculatoare. In stanga spatiului de primire se afla o sala de clasa , alaturat este sala de luat masa si bucataria proprie. In imediata apropiere exista un grup sanitar destinat copiilor si unul destinat personalului.

Etajul I

Accesul la etajul I se face pe o scara interioara prevazuta cu balustrada si usa de protectie. Aici exista un numar de 3 sali care sunt mobilate cu masute si scaune din pal melaminat, iar pe pereti se afla rafturile cu jucarii si material didactic.

Tot la etajul I mai exista o sala de baie dotata cu 3 wc-uri si 2 chiuvete pentru copii, plus o scara de incendiu cu acces din holul institutiei.

Etajul II

La etajul II se afla birourile institutiei.

Curte

Curtea interioara are o suprafata de 150 m2, aici fiind amenajat un adevarat parc de distractii (gazon, casute de plastic, tobogane). Intreg spatiul casei este imprejmuit de un gard, iar in fata casei exista parcare pentru masini.